Czym jest komputerowe badanie stóp i jakie są wskazania do jego wykonania?

Choć komputerowe badanie stóp oferowane jest już od pewnego czasu, to widać, że wciąż budzi sporo pytań i wątpliwości. Czym dokładnie jest komputerowe badanie stóp? Jakie są wskazania do jego wykonania? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Komputerowe badanie stóp – o czym dokładnie mowa?

Komputerowe badanie stóp to najprościej mówiąc metoda diagnostyki różnych nieprawidłowości w budowie kończyn dolnych oraz wszelkiego typu zaburzeń ogólnej biomechaniki narządu ruchu. Do jej niewątpliwych zalet można zaliczyć dokładność, czy to, że komputerowe badanie stóp jest nieinwazyjne oraz całkowicie bezbolesne, więc nie musimy też zastanawiać się nad swoim bezpieczeństwem. Do jego wykonania wykorzystuje się matę podobarskopową, która pozwala na  wykonanie pomiaru rozkładu nacisku na podeszwy stóp oraz specjalistyczne oprogramowanie, które ułatwia jego dokładną analizę.

Dzięki temu badaniu można zatem bardzo szybko wychwycić wszelkiego typu nieprawidłowości w stopach i ustalić, z jaką dysfunkcją mamy do czynienia. To jednak nie wszystko, ponieważ komputerowe badanie stóp pozwala również na odpowiedni dobór wkładek ortopedycznych, co jest bardzo ważne przy różnego typu wadach, ponieważ w wielu przypadkach można je w ten sposób korygować.

Warto w tym miejscu też wspomnieć, że samo badanie nie trwa długo. Najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu minut i w jego trakcie fizjoterapeuta prosi o wykonanie kilku prostych czynności na macie. Nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie, więc nie musimy zmieniać swojej diety, ani też przygotowywać się do wykonywania skomplikowanych ćwiczeń.

Komputerowe badanie stóp – jakie są wskazania do jego wykonania?

Komputerowe badanie stóp warto wykonać w wielu różnych przypadkach. Przede wszystkim mowa tutaj o różnego typu kontuzjach przeciążeniowych w obrębie kończyn dolnych, czy nawet kręgosłupa. Co więcej, to właśnie komputerowe badanie powinniśmy wziąć pod uwagę przy skręceniu stopy, czy wtedy, gdy dojdzie do jej złamania. Jednak to nie wszystko, ponieważ ta nowoczesna metoda diagnostyczna będzie dla nas dobrym wyborem, gdy zmagamy się z wieloma innymi problemami kończyn dolnych.

Nie powinno nas jednak dziwić, ponieważ nie dość, że jest bezinwazyjne, to jeszcze bardzo dokładnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wychwycić nawet niewielkie nieprawidłowości i podjąć działania mające na celu ich wyleczenie. Poza tym to właśnie komputerowe badanie stóp sprawia, że dobór wkładek przebiega o wiele sprawniej.