Jakie mogą być wady wzroku?
W dzisiejszych czasach jednymi z bardziej popularnych przypadłości są wady wzroku – bez wątpienia ma to związek z tym, że spędza się wiele godzin przed ekranami. Można powiedzieć, że w zasadzie jest to większości dnia i w żadnym stopniu nie jest to korzystne dla oczu.
Astygmatyzm – czym jest i jak leczyć?
Czasami zdarza się tak, iż właśnie przez długotrwałe patrzenie w ekran zachorujemy na chorobę oczu, jednak zdecydowanie częściej są to po prostu wady wzroku. Jedną z nich jest astygmatyzm. Głównym objawem tej wady jest nieostre widzenie i rozmyte kontury. Na pewno w znacznym stopniu przeszkadza to osobom w codziennym funkcjonowaniu, a więc warto w jakiś sposób leczyć tę wadę. Gdy wiemy, że mamy wspomnianą wadę wzroku to obraz przed oczami może być także zamglony czy też zniekształcony. Czasami zdarzają się też zaburzenia czucia przestrzeni, a nawet bóle głowy lub oczu. Jeśli chodzi z kolei o leczenie astygmatyzmu to przede wszystkim musi zostać postawiona trafna diagnoza – dopiero wtedy można cokolwiek z tym robić. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, aby wybrać się do sprawdzonego i doświadczonego lekarza. Na dzień dzisiejszy leczenie astygmatyzmu nie jest raczej większym problemem, ponieważ można używać w tym celu okularów korekcyjnych lub też soczewek kontaktowych. Aby uniknąć rozwoju choroby najlepiej chodzić na regularne badania oczu.
Jak to wygląda u dzieci?
Wiadomo, że w przypadku osób dorosłych stwierdzenie tej choroby nie jest większym problem, gdyż powie ona, że coś jest nie tak – zdecydowanie gorzej jest u dzieci. Jak się, jednak okazuje istnieją pewne typowe objawy astygmatyzmu u dzieci. Jeśli zauważamy u naszej pociechy, że często mruży oczka oraz je trze to powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do okulisty. Innymi objawami mogą być także bliskie trzymanie zabawek oraz siadanie blisko telewizora. Najważniejsze jest to, aby nie zlekceważyć pierwszych objawów choroby, ponieważ wtedy jest największa szansa na jej zatrzymanie i wyleczenie.