Kiedy warto zgłosić się po wsparcie psychiatry?

W naszych czasach korzystanie ze wsparcia psychiatry jest dość częste. Lepiej wyedukowane społeczeństwo rozumie, że w dbaniu o własną psychikę nie ma nic złego i że w pewnych sytuacjach jest ono właściwie niezbędne. Dzięki tej rosnącej świadomości więcej osób może zgłosić się po pomoc wcześniej, zanim jeszcze choroba przejdzie na bardziej zaawansowany i niebezpieczny etap. Kiedy warto zgłosić się do psychiatry?

Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Psychiatra bywa mylony z psychologiem, co prowadzi do tego, że pacjenci trafiają do niewłaściwego specjalisty. Nie należy się tym jednak martwić, bo w razie potrzeby lekarz może postawić wstępną diagnozę i skierować daną osobę do fachowca, który z konkretnym schorzeniem poradzi sobie najlepiej i da pacjentowi wsparcie niezbędne do powrotu do zdrowia. Warto pamiętać, że do psychiatry powinno się zgłosić właściwie zawsze, kiedy pojawiają się wątpliwości co do zdrowia psychicznego. Tylko specjalista może ocenić, czy są one uzasadnione. Więcej na https://psychiatra-sochaczew.pl/

Z jakimi objawami należy udać się do psychiatry?

Koniecznie trzeba podkreślić, że negatywne emocje mogą pojawiać się w życiu człowieka i wiele z nich nie wymaga konsultacji z psychologiem. Każdy ma prawo czuć się gorzej czy być przygnębionym. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłuższy czas, to konieczne jest podjęcie działania. Do psychiatry powinno się udać, jeśli przez więcej niż dwa tygodnie:
– odczuwasz apatię, cierpienie, permanentne zmęczenie,
– masz myśli samobójcze,
– czujesz poczucie winy lub bezradność,
– czujesz pustkę myślową, rozkojarzenie, zaburzenia pamięci,
– cierpisz na bezsenność, masz zaburzony rytm dobowy,
– masz urojenia lub halucynacje.

W jakiej sytuacji pomoc psychiatry może być niezbędna?

Trzeba pamiętać, że nie ma jednej dobrej listy objawów, które wskazują na konieczność konsultacji. Psychiatra może zaoferować Ci profesjonalne wsparcie wtedy, gdy coś powoduje Twoje cierpienie, które utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Nie można jednak jednoznacznie określić, co może być jego przyczyną, a co nie.