Jak przygotować się do wizyty u psychiatry?

Wizyta u psychiatry nie musi być powodem do niepokoju, ale wielu pacjentów czuje potrzebę, by się do niej przygotować. To naturalne, że chcąc jak najszybciej usłyszeć diagnozę, chcemy pomóc specjaliście i skrócić czas niezbędny do jej postawienia. Jak prawidłowo przygotować się do pierwszej wizyty u psychiatry? Co należy ze sobą mieć?

Wyniki badań

Zwykle nie ma potrzeby, by wykonywać dodatkowe badania wyłącznie przed konkretną wizytą. Jeśli zajdzie potrzeba ich przeprowadzenia psychiatra z pewnością Cię o tym poinformuje i zleci ich wykonanie. Jednak, jeśli zdiagnozowano u Ciebie już jakąś chorobę – nawet pozornie niezwiązaną z Twoim stanem psychicznym, to powinieneś mieć ze sobą wyniki badań, które doprowadziły do jej zdiagnozowania oraz informację na temat tego, jakie leczenie podjęto. Psychiatra koniecznie musi zostać poinformowany o lekach, jakie przyjmujesz na stałe, bo być może trzeba będzie zastosować leczenie farmakologiczne. W takim wypadku psychiatra musi upewnić się, że nie dojdzie do interakcji pomiędzy przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Więcej na https://psychiatra-pruszkow.pl/

Przygotuj notatki

Zwykle przed zapisaniem się na wizytę do psychiatry pacjent już od jakiegoś czasu obserwuje swój stan i próbuje go lepiej zrozumieć. Swoje spostrzeżenia warto zapisywać. Twoje notatki mogą zawierać:
– niepokojące objawy,
– czas i intensywność występowania objawów,
– ewentualne pytania do specjalisty.
Oczywiście przygotowanie notatek nie jest obowiązkowe, ale pomoże Ci uporządkować myśli. Metoda z notatkami może szczególnie spodobać się osobom, które bardzo denerwują się przed wizytą. Dzięki zapiskom można mieć pewność, że wszystkie ważne tematy zostaną poruszone podczas wizyty.

Nie obawiaj się oceniania

Musisz pamiętać, że psychiatra nie będzie Cię oceniać. Jego zadaniem jest Ci pomóc. Z tego powodu nie musisz wstydzić się opowiadać nawet o problemach, które uważasz za wstydliwe, ale równocześnie bardzo Cię niepokoją. Pamiętaj też, że lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, więc wszystko, co zostanie powiedziane w gabinecie, nie opuści go.