Jakich zagadnień dotyczy prawo internetowe?
Z Internetu korzystają niemal już wszyscy, i to w coraz większym zakresie. Najbardziej dynamicznie rozwija się branża e-commerce, ale za pośrednictwem internetu można już załatwić wiele spraw urzędowych, finansowych, słuchać muzyki, oglądać filmy. Wszyscy użytkownicy internetu powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad prawa.
Co to jest prawo internetowe?
Nie jest to oddzielna dziedzina prawa, ale regulacje wprowadzone do prawa cywilnego, gospodarczego, finansowego, karnego. Regulacje te uwzględniają specyfikę funkcjonowania internetu, zapewniając ochronę interesów wszystkich użytkowników.
Szczególnej ochronie podlegają prawa autorskie, umowy zawierane na odległość, prawa konsumenckie oraz dane osobowe.
Kiedy kancelaria adwokacka jest potrzebna?
Coraz więcej kancelarii prawnych oferuje usługi związane z działalnością w internecie. Kierowane są one przede wszystkim do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą za pośrednictwem sieci. Dzięki temu mogą znacznie zminimalizować ryzyko związane z działalnością w cyberprzestrzeni. Najczęściej usługi te obejmują:
– stworzenie regulaminu korzystania z serwisu,
– stworzenie dokumentacji chroniącej dane osobowe, o przetwarzaniu danych,
– ochronę praw autorskich,
– zasady ochrony praw konsumenckich,
– ochronę przed nieuczciwą konkurencją,
– ochronę wizerunku w internecie.
W kwestiach spornych kancelaria prawna podejmuje działania chroniące interesy przedsiębiorcy, może reprezentować go przed urzędami administracyjnymi lub sądami. Więcej na legalalliance.pl
Jakie cyberprzestępstwa są najczęstsze?
Wiele osób uważa, że w internecie mogą pozostać anonimowe i dlatego często naruszają obowiązujące przepisy prawa, dopuszczając się oszustw, naruszając czyjeś dobre imię lub wyłudzając dane osobowe. Tymczasem w sieci nic nie ginie i zawsze pozostaje bardziej lub mniej widoczny ślad. Nie pomoże usunięcie postu czy nawet całej strony.
Ściganie cyberprzestępstw jest trudne i żmudne, ale coraz częściej kończy się sukcesem, a poszkodowani mogą dochodzić swoich praw.