Kto dziedziczy nieruchomości?

Dziedziczenie spadku jest bardzo ważne, dlatego też warto wcześniej przygotować odpowiedni testament, dzięki któremu rodzina po śmierci będzie wiedziała, co dziedziczy konkretna osoba.

Kto może dziedziczyć spadek?

Przede wszystkim prawo spadkowe opiera się na testamencie, dzięki czemu można z łatwością ustalić, kto jest prawowitym właścicielem ziemi czy nieruchomości. Dobrze jest też dodać, że często dziedziczyć spadek mogą nie tylko dzieci, ale również współmałżonek, czy też dalsza rodzina, jeśli zostali oni uwzględnieni w testamencie. Więcej na https://kancelariaprzyjaciol.pl/

Kiedy zostaje odczytany testament?

Prawo spadkowe określa, że testament jest odczytywany u notariusza przy świadkach po otrzymaniu dowodu śmierci spadkobiercy. Dlatego też sąd musi najpierw otrzymać na przykład akt zgonu, który potwierdza, że dana osoba zmarła.

Z czego najczęściej składa się testament?

Prawo spadkowe określa, by prawowity napisany testament zawierał:

– własnoręczny podpis spadkobiercy,
– miejsce i datę sporządzenia dokumentu,
– podpisy świadków.

Dobrze jest też dodać, że prawnik, który odczytuje testament, musi mieć jasno określone, kto dostaje jaką część spadku, dzięki czemu nie powstaną żadne konflikty w rodzinie. Spadkobiercy mogą przyjść na odczytanie testamentu, lecz nie jest to niezbędne.

Kiedy najlepiej napisać testament?

Przede wszystkim dobrze jest napisać testament wtedy, gdy jest się w pełni świadomym, dzięki czemu sąd nie będzie mógł podważyć autentyczności dokumentu. Dobrze jest też dodać, że prawo spadkowe pozwala na to, że testament może napisać każdy dorosły człowiek w dowolnym momencie swojego życia. Jest to świetne zabezpieczenie w razie nagłego wypadku.

Dobrze jest pamiętać, że testament powinien być napisany wedle wzoru, który jest dostępny między innymi u notariusza, przez co będzie pewność, że jest on sporządzony zgodnie z prawem. Warto wspomnieć, iż testament jest dokumentem, który nie traci ważności, gdy jest dobrze napisany, dlatego też da się go stworzyć również wtedy, kiedy skończy się osiemnaście lat.